image_pdfimage_print

Poradnik

A niech to, jednak napiszę coś w stylu poradnika. Mnie się ogólnie ciężko wymądrzać bo prawie przy każdej inicjatywie czuję się częściowo żółtodziobem, a to pewnie dlatego, że lubię wprowadzać nowe elementy i urozmaicenia. Zalety tego podejścia: niezmiennie od parunastu lat czerpię radość z wszystkiego co robię w górach i nie ma tu miejsca na nudę i rutynę.

Poniżej przedstawiam listę potrzebnego sprzętu podczas wyjścia na biegówki z noclegiem. Jedyne czego na niej brakuje to jedzenie i ewentualnie portfel, bo w lesie jest niepotrzebny (inaczej ma się sprawa z jedzeniem). W drugą stronę owszem, możemy tę listę skrócić – nawet o połowę. Okazałoby się, że nie tylko szalik i kompas, ale i bieliznę można skreślić. Bo pewnie wiele można zdziałać np. bez majtek, a jakbym się z kimś założył to nawet i w samym szlafroku jakąś pętlę na biegówkach bym przebiegł. Ale jednak polecam posiadanie wymienionego sprzętu bo pozwala to na pewien margines błędu, a nie tylko na walkę o przetrwanie. No i pamiętajmy, że mówimy o warunkach zimowych.

Jeśli chodzi o detale, to będę sukcesywnie dodawał szczegółowe opisy dotyczące poszczególnych pozycji z listy. Na dzień dzisiejszy jest już artykuł o czołówkach i kurtkach. Co ważne, poradników w sieci jest mnóstwo. Moje rady nie są lepsze czy gorsze od innych, są po prostu moje. Tego używam i żyję. Nie mam zamiaru jednak wmawiać nikomu, że dana kurtka, czy karimata jest najlepsza na świecie. Jest jaka jest, albo mi się sprawdza albo nie.

Weekend w lesie, lista rzeczy:

L.p.NazwaKomentarz
1CzołówkaW środku świeże baterie lub zapasowe ze sobą
2KurtkaMembrana przeciwwiatrowa i przeciwdeszczowa - na sobie
3SpodnieMembrana przeciwwiatrowa i przeciwdeszczowa - na sobie
4SkarpetyCiepłe - na sobie
5MajtkiZwykłe lub termoaktywne - na sobie
6KoszulkaMerino - na sobie
7GetryMerino (choć niekoniecznie) - na sobie
8BluzaPolar lub inna ciepła warstwa - na sobie (jeśli zimno)
9PlecakNa sobie
10Rękawice ciepłeŁapawice - na sobie (jeśli zimno)
11CzapkaNa sobie
12SzalikNa sobie
13Rękawiczki cienkiePięciopalczaste, cienkie polarkowe - na sobie
14StuptutyNa sobie
15Skarpety zapasowe
16Śpiwór
17Namiot/płachta
18KarimataLub materac samopompujący
19Narty+buty+kijkiNa sobie
20Mapa
21TelefonPreferuję solidny, wodoszczelny, niezniszczalny, którego bateria trzyma tydzień
22Kompas
232 termosyW sumie ze dwa litry płynu w termosach
24Chusteczki higieniczneNa katar i w razie czego kupę
25ApteczkaZawartość zależna od osoby. Pozycja też zasługuje na osobny artykuł

W plecaku tak naprawdę znajdzie się tylko kilka rzeczy: zapasowe skarpety, śpiwór, karimata, namiot, mapa, kompas i termosy. Po przygotowaniu noclegu plecak zostanie praktycznie pusty.